Gelişim Test Eğitim Danışmanlık Hoş geldiniz

0533 298 83 78
Gazi Umur Paşa Sok. No:29/4 Balmumcu, Beşiktaş/İSTANBUL
MYK-Belgesi-Nedir-ve-Nasıl-Alınır

MYK Belgesi Nedir? ve Nasıl Alınır?

Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalışan Personeller İçin MYK Belgesi Şart

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan personeller için mesleki Yeterlilik belgesi zorunluluğu devam ediyor.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’unun 17’inci maddesine göre mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli işler ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenlerin çalıştırılmasının yasak olması nedeniyle işverenlerde, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde görevlendireceği çalışanlarına mesleki eğitim aldırması zorunluluğu bulunuyor.

"Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmeliğin" 6’ncı maddesinde mesleki yeterlilik belgesi dâhil olmak üzere hangi belgelerin mesleki eğitim belgesi sayıldığı da belirtiliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak bilinen belge, ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına yani bilgi, beceri ve yetkinliklerine sahip olduğunu gösteren, işçinin söz konusu işin gerektirdiği vasıfları taşıdığının gösteren bir belge olarak biliniyor.

Mesleki eğitim alan çalışanın mesleki yeterlilik belgesi alması şartı bulunuyor. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işler gibi işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitim aldığına dair belgelerinin olması gerekiyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde üretim yapmak için çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmeliğin 6’ıncı maddesine göre mesleki eğitim belgesi sayılan kurs, eğitim ve belgeler arasında, diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi, İş Kur Tarafından kontrol faaliyet gösteren kurslar tarafından verilen mesleki eğitim kurslar ve iş başı eğitimleri sonunda verilen bitirme belgesi, Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi, Ateşçilik yeterlilik belgesi, Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamuda bulunan kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilmiş olan belgeler, MEB onayı ile çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler, Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler, Mesleki yeterlilik belgesi bulunması zorunluluğu bulunuyor.

Hangi Meslekler İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Bulunuyor?

2015 yılında yayınlanan "Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 40 adet mesleğe belge zorunluluğu getirilerek, mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanların tebliğin ekinde yer alan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacağı kaydedildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne Zaman Zorunlu Oldu?

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan imalat yapan bazı mesleklerde yeterlilik belgesi 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 3 gruba ayrılan sektörler, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılmış, çok tehlikeli sınıfta yer alanların belge alması için 26 Mayıs 2016 tarihine kadar zaman verilirken, 40 meslek grubunda olanlar da uyarılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki ve Teknik Okullar, üniversitelerin meslek teknik bölümünden mezun olanlardan bu belgenin istenmeyeceği, belge almak isteyenler de illerin ticaret ve sanayi odalarına başvuru yapabilecekleri ifade edilmişti. Belgesi ve o işi yapmaya yeterliliği olmayan çalışanlara önce 500 lira bir cezanın verilmesi, ardından da belgesi olmayanların çalışmaktan men edilmesi kararlaştırılmıştı.

Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Mesleki Yeterlilik Belgesi Alımında da Danışmanlık Yapıyor

Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların alması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda da bu belgeyi almak isteyenlere danışmanlık yaparak onların bu belgeyi almalarını sağlıyor.