Gelişim Test Eğitim Danışmanlık Hoş geldiniz

0533 298 83 78
Gazi Umur Paşa Sok. No:29/4 Balmumcu, Beşiktaş/İSTANBUL
Galerici-Yeterlilik-Belgesi

Galerici Yeterlilik Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Araç alım satımı yapan kişilerin galeri açmak İçin zorunlu belge olarak bilinen galeri yetkisi belgesi alımına ilgi artıyor. İkinci el araç satış yetki belgesi olarak da bilinen Galeri Yetkisi Belgesini alabilmek için yetkilendirilen işletmelerin yapacağı yazılı sınav ve sonrasındaki mülakat aşamasından başarı ile geçmek gerekiyor. Alınan karara göre, galeri yetkisi belgesi olmayan kişiler araç alım ve satımı yapamayacak.

Galeri Yetkisi Belgesi Alacak kişilerde Hangi Şartlar Olması Gerekir?

Galeri yetkisi belgesi alacak motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu olan kişilerden herhangi bir koşul aranmazken, işletmelerin vergi levhalarının olması ve vergi levhasında araç alım ve satım ibaresinin yazıyor alması isteniyor.

Galeri Yetkisi Belgesi Almak Kimler İçin Zorunlu?

Galeri Yetkisi Belgesi alması zorunlu olan kişiler, oto alım-satım yapan esnaflar ve diğer tüzel kişilikler olarak belirtiliyor.  Tüzel kişilik olan şirketten ise bir kişinin bu belgeyi alması zorunlu tutuluyor.

Galeri Yetkisi Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Galeri yetkisi belgesi almak için  Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık Merkezi gibi özel kuruluşlara başvurmak gerekiyor. Başvuru sırasında da işletme sahibinin diploması ve araç alım satımına dair nace kodunun olduğu vergi levhasının fotokopisi teslim edilmelidir. Yapılan başvurunun ardından yazılı ve sözlü sınav yapılıyor.

Galeri Yetki Belgesi Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Galeri yetkisi belgesi almak için Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık organizasyonunda yetkili işletmelerin özel ve sözlü sınavlarına girmek gerekiyor. Sınavlarda başarı sağlayan kişilerin belgeleri de ilgili kurumdan veriliyor.

Galeri Yetkisi Belgesi Sınav Soruları Nasıl?

Galeri yetki belgesi almak için araç alım satımı yapan kişilerin yazılı ve sözlü sınavları başarıyla geçmeleri gerekiyor. Galerici yetkisi belgesi alacak adaylar, ilk olarak yazılı sınava girerler. Yazılı sınavda araç alım satımı yapan kişiler için kolay sorular sorulur. Yazılı sınavı başarı ile geçen adaylar sözlü mülakata da girerek burada da başarılı olmak zorundadır.

Galeri Yetki Belgesi Sözlü Mülakatında Hangi Sorular Sorulur?

Galeri yetkisi belgesi için yazılı sınavı geçen araç alım satımı yapan kişiler sözlü mülakat aşamasına geçerler. Bu aşamada da adaylara sözlü cevap verebilecekleri sorular yöneltilir. Sözlü mülakatlarda genellikle sorulan sorular İşletmenizi sabah açtığınızda ilk olarak ne yaparsınız? Hasarlı araçlardan, ağır hasarlı olan veya hasarsız araçlardan hangisini neden seçersiniz? Araç alım satım sürecinizi anlatınız, Araç resmi sorgulamasın nasıl yapıyorsunuz? Noterlerdeki araç alım satım sürecini anlatınız, Araç satış sürecinizi anlatın, Aracın satılmasından sonraki süreci anlatın tarzı mülakat soruları sorulur. Bu soruları bilerek başarılı olan adaylara galeri yetkisi belgesi almaya hak kazanır.

Galeri Yetki Belgesi Fiyatı Ne Kadar?

Galeri yetkisi belgesinin fiyatı genellikle kuruluşlara göre değişiklik gösterse bile belge için istenen fiyatlar genellikle 1000 TL ila 2000 TL arasında bir yerdedir.

Galeri Yetkisi Belgesi Almak İçin Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık Size Yeter

Galeri yetkisi belgesi almak için  Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ne başvurarak, uygun bir ücretle belge sahibi olabilirsiniz. Öncelikle,  kuruluşa gelerek galeri yetkisi belgesi almak istediğinizi belirterek istenen belgelerin teslimi yapabilir, sonrasında sözlü ve yazılı sınava girebilirsiniz. Başarılı olunması halinde de galeri yetkisi belgesi teslimini de Gelişim Test Eğitim ve Danışmanlık’tan alabilirsiniz.